Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin (SBB) Ladik ilçesi Büyükalan Mahallesi’nde 850 dönüm araziye kurduğu GES (güneş enerji santralı) projesi köylülerin eylemlerine karşın faaliyete geçti. Belediyeden yapılan açıklamada, “GES güneş enerjisinden yılda 90 milyon kilovatsaat elektrik üretecek. Aralarında hafif raylı sistem tramvaylarında olduğu birçok tesisinin orta düzeyde tükettiği elektrik maliyetlerini büyük oranda düşürecek. Proje, kurum bütçesine yılda yaklaşık 250 milyon TL tasarruf sağlayacak” dendi. Projenin hayvancılık ve tarım yaptıkları mera alanına yapılmasına tepki gösteren çiftçiler daha önce defalarca jandarmayla karşı karşıya kalmışlardı
Related Posts
‘Basın Özgürlüğü’ yasası onaylandı
Avrupa Parlamentosu, AB ülkelerinde gazetecilerin ve medya organlarının siyasi ve ekonomik müdahalelere karşı korunmasını amaçlayan “Basın Özgürlüğü Yasası”nı kabul etti.
Kadirli’de Azaplı köyünde elektrik sorunu: Elektronik eşyalar zarar görüyor
Kadirli’nin Azaplı köyünde yaşayan vatandaşlar, düşük voltajlı elektrik nedeniyle evlerindeki elektronik eşyaların zarar gördüğünü ve elektrikli aletlerin çalışmadığını belirterek tepki gösterdi. Vatandaşlar, inek sağma makinelerinin yanması, dolapların yanması ve çamaşırlarını makineye atamamaları gibi sorunlar yaşadıklarını dile getirdi.
22 hak örgütünden ortak açıklama: İşkencenin karşısında, LGBTİ+ hak savunucularının yanındayız
22 hak örgütü ortak açıklama yaparak, yetkilileri LGBTİ+ Onur Ayı etkinliklerini engellememeye çağırdı. Açıklamada, “Haziran ayında sokakları LGBTİ+ hakları savunucuları ve aktivistleri için şiddet mekanlarına çeviren polis şiddetini kınıyoruz” denildi.